facebook2

II Gminny Festiwal Pierogów

   21 października 2017r w MGOK Międzylesie odbył się „  II Międzyleski Festiwal Pierogów”. Konkurs na najlepsze międzyleskie pierogi  zgromadził 15 ekip konkursowych: Rada Sołecka z  Domaszkowa, Sołectwo Lesica i Szklarnia, Przedszkole Międzylesie, Dom Kultury Domaszków, KGW Goworów ,zespół Międzylesianie, Wojtulanka Gniewoszów oraz Elżbieta Niżnik, Magdalena Korotusz  i Marzena Bojda, Małgorzata i Olga Wojtczak, , Agata Biernacka, Wojciech Kołodziej, Piotr Kołodziej, Agata Szubarczyk.


Każda ekipa przygotowała pierogi do degustacji i do konkursu  w dwóch kategoriach: ruskie i z innym farszem. Z innym farszem to były np. pierogi  : z kapusta i grzybami,  z pieczarkami, z kasza gryczaną i fetą, z jarmużem i ziemniakami, z mięsem, z warzywami, z dynią i batatem, z żółtym serem, ze śliwką i orzechami, z białym serem i miętą, z gruszką i serem pleśniowym, z czekoladą, bananem i chili.
 Komisja konkursowa w składzie:
-przedstawiciele Kłodzkiej Szkoły Przedsiębiorczości, nauczycielki przedmiotów gastronomicznych panie: Renata Tkaczyk, Małgorzata Puchalska, Elżbieta Struk,
-ksiądz Sebastian Nawrocki-proboszcz z Różanki,
- pan Ryszard Pluciński ze Złotego Stoku dokonała wyboru najlepszych pierogów, przyznała nagrody i Certyfikaty. Wszystkie pierogi były smaczne, precyzyjnie wykonane i estetycznie podane. Komisja miała wielki kłopot z wybraniem zwycięzców. Po burzliwej dyskusji przyznano następujące miejsca:
 W kategorii „Pierogi ruskie” z pośród 11 rodzajów wyłoniono  zwycięzców:
I miejsce Przedszkole Międzylesie-
II miejsce Zespół Międzylesianie
III miejsce  Wojciech Kołodziej
W kategorii „Pierogi z innym farszem”  z pośród 22 rodzajów pierogów wyłoniła następujących  zwycięzców:
 I miejsce Koło Gospodyń Wiejskich Goworów –pierogi ze śliwką i orzechami
II miejsce Rada Sołecka Domaszków- pierogi z pieczarkami i sosem beszamelowym
III miejsce Dom Kultury Domaszków-pierogi z kapustą i grzybami.
Wszyscy zwycięzcy otrzymali nagrody rzeczowe(garnki ceramiczne, zestawy garnków, frytkownice) ,a pozostali uczestnicy kuchenne  upominki.
Ekipy oprócz pierogów przygotowały jeszcze cudownie ozdobione stoły, a na stołach dominowała złota polska  jesień. Wszystkim ekipom składam serdeczne podziękowania za udział w konkursie.
W trakcie festiwalu wystąpił gościnnie „Kapela podwórkowa z ulicy hutniczej” ze Stronia Śląskiego, która śpiewem, żartami i dowcipami zabawiała zgromadzona publiczność. Podczas festiwalu miało miejsce również zakończenie projektu pn. Wspólny śpiew łagodzi obyczaje, realizowany przy wsparciu środków z Funduszu Lokalnego Masywu Śnieżnika w ramach konkursu Działaj Lokalnie.                    Aby śpiewem nawiązać do tematu głównego Festiwalu, to „Międzylesianki” zaśpiewały m.in. „Maryna, gotuj pierogi”, wyrecytowały wiersz nt. tak przez wszystkich lubianych pierogów, a wspólnie z zespołem „Długopolanie” zaśpiewano utwory, tak skrzętnie ćwiczone na warsztatach tj. Modlitwa o pokój oraz Dwa serduszka cztery oczy.
Podczas festiwalu odbyła się także zbiórka datków na pogorzelców z Lądka Zdroju. MGOK przekazał cały dochód z kawiarenki na ten cel. Ogólnie zebrana kwota to 500zł.Dziękujemy darczyńcom za okazane serce.
Burmistrz gratulując zwycięzcom konkursu i dziękując wszystkim  za udział w II Międzyleskim Festiwalu Pierogów zapowiedział  na przyszły rok dodatkową nagrodę (suszarka do grzybów),która zostanie wylosowana  spośród wszystkich  uczestników konkursu. A więc do zobaczenia za rok.

 

   II Gminny Festiwal Pierogow www

Zaloguj się, by skomentować

Kalendarz wpisów

« Luty 2020 »
Pn Wt Śr Czw Pt Sb Nie
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29  
Początek strony