Babie Lato

Spis treści

Projekt realizowany ze środków EFRR i środków państwa za pośrednictwem Euroregionu Glacensis. Partner czeski projektu "Babie Lato" - Orlickie Zahori.

W skrócie:

Projekt skierowany jest do kobiet w każdym wieku. Skupia się na odpoczynku poprzez sztukę. Podczas projektu kobiety będą mogły wziąć udział w wielu zajęciach manualnych i wykładach (online) z pogranicza wytwórstwa zapomnianego, jak i nowoczesnych technik twórczych, psychologii i zdrowia. Chcemy, aby te dziedziny się przeplatały. Dodatkowo ponieważ Międzylesie leży na terenach, na których dominowała niegdyś produkcja tkacka chcemy pielęgnować tę sztukę i połączyć ją z dzisiaj panującymi trendami.


 
 
 
Działania realizowane w projekcie:
 
Działanie I "Dawniej to było..."
 
Wykłady:
- O dawnym Międzylesiu (opowieści starszych ludzi i pasjonatów tych terenów)
- Ciekawi ludzie, mieszkający na tych terenach
 
Warsztaty i spotkania tematyczne:
- warsztaty tkackie (krosna, bransoletki, pasy, techniki, przędza)
- wiklina
- filcowanie na mokro
 
Działanie II "Babie lato"
Wykłady
- Spotkanie z psychologiem lub terapeutą
- Spotkanie fitlowerką, coachem
- Sztuka nowoczesna
 
Warsztaty i spotkania tematyczne
- spotkanie maseczkowe
- rysunek i digital painting
- projekty graficzne i ornament
- decoupage i tworzenie gadżetów promocyjnych
- filcowanie na sucho
 
Działanie III " Dom"
- Dawne zdobienia i ornamenty, spotkanie z architektem
 
Warsztaty i spotkania tematyczne:
- makramowe podkładki
- ręczne wypalanie w drewnie
- ozdabianie elementów drewnianych wykonanych - magnesy
 
Działanie IV "Moda"
Wykłady:
- Spotkanie ze stylistką
- Strój dawny
 
Warsztaty i spotkania tematyczne:
- biżuteria ze szkła, wykonywana metodą Lampworkingu
- szydełkowanie z użyciem elementów wypalonych na wypalarce.
- malowanie na jedwabiu - chusty
 
Działanie V "Podsumowanie projektu"
- spotkanie z psychologiem - podsumowanie i wrażenia
- Spotkanie tematyczne, ognisko i wspólne biesiadowanie.
- podziękowania  - wręczenie upominków
 
Podsumowanie projektu będzie uniwersalny kalendarz książkowy z ciekawostkami, poradami i złotymi myślami zebranymi podczas trwania projektu.

 

Kiedy?:

Projekt realizowany będzie w roku 2022. O szczegółach będziemy informować na bieżąco.


Kilka słów więcej o projekcie i idei, która jemu przyświeca:

Projekt "Babie lato" kierowany jest do kobiet. Skupia się na pracach manualnych. Problematyka jaką porusza można podzielić na dwa główne nurty:
-Międzylesie jako historyczny ośrodek tkactwa
 oraz drugi:
-Odpoczynek umysłowy poprzez sztukę.

Nie jesteśmy świadomi jako społeczeństwo jak ważny jest odpoczynek umysłowy, szczególnie w dzisiejszych czasach, kiedy trwa pogoń za pieniądzem, kiedy to od ponad roku żyjemy w niepewności o jutro, oraz od wielu lat w niepewności o stabilność życiową. Jako społeczeństwo po wymagającej pracy idziemy na spacer, na siłownię, uprawiamy sporty, co przynosi ukojenie. Jednak ważny jest również odpoczynek umysłowy, który można dokonać  poprzez tworzenie czy prace manualne i zdrowie. Odreagowujemy również poprzez spotkania towarzyskie czy wychodzenie poza rutynę i najbliższe otocznie.

Projekt nosi nazwę Babie lato.

Skąd taka nazwa? Z wielu powodów:

ponieważ nić babiego lata nawiązuje do tkactwa,

ponieważ kojarzy się ono z początkiem lata, czyli czymś przyjemnym i ciepłym,

ponieważ w prosty i łatwy sposób zaprowadza nasze myśli do chwil słonecznych, do wspomnień dzieciństwa, kiedy jest się szczęśliwym.

Dokładnie to samo ma przynieść w rezultatach nasz projekt. Przenieść na chwilę dusze i umysł w miejsce szczęśliwe i relaksujące.

W projekcie zostaną przeprowadzone m.in. zajęcia tkackie, co wprost nawiązuje do prac, które na naszych terenach wykonywały nasze babki i prababki, szydełkowanie, makramy, sztuki nowoczesne itp.


Dlaczego głównie dla kobiet?

Ponieważ to kobiety, jako typowe Matki Polki mają na głowie pracę, dzieci, cały dom, sprzątanie, zakupy, obiad, pranie, prasowanie, lekcje, rodziców, teściów, kłopoty przyjaciółek i własne. I to właśnie kobiety chcemy wyrwać na chwilę z rutyny i pozwolić odpocząć, zregenerować się, w jakiś sposób rozpieścić.



Główne cele projektu:

Aspekt 1.
W Międzylesiu jako w historycznym ośrodku tkactwa powinno się pielęgnować dawne techniki tkackie, dawne metody ozdobnicze. Ponieważ to właśnie to przyniosło temu miastu największy rozkwit. Od dawna zapomniane krosna na strychach obrastają w pajęczyny, a ostatni mieszkańcy pamiętający tamte czasy po prostu umierają. Póki jeszcze sztuka ta całkiem nie wymarła i jeszcze można spotkać ludzi, którzy mogą coś opowiedzieć należy się do tego pochylić i zatrzymać od zapomnienia.

Aspekt 2.
Stres, depresja, apatia, agresja, smutek, zmęczenie - to tylko niektóre z objawów jakie dopadają współczesne społeczeństwo, a panująca, przeciągająca się pandemia tylko to pogłębia. Jeśli walka z samym wirusem się skończy, na pewno będziemy walczyć z psychicznymi jej skutkami. Są to stany chorobowe, na szczęście coraz częściej mówi się o tym głośno, a temat zdrowia psychicznego przestaje być tematem tabu. Jeszcze przed pandemią, co poniektórzy potrafili zwalczać to u siebie poprzez ruch i sport, jednak jak wiadomo od dawna jest to dość mocno ograniczone. Zapominamy o tym, że zarówno odpoczynek umysłowy jak i fizyczny są tak samo ważne. Spotkania nawet w małym gronie działają na nas regenerująco. Spotykanie codziennie tych samych osób i wykonywanie tych samych czynności męczy, czasami potrzebna jest odskocznia. Spotkanie kogoś z zewnątrz, spoza swojego świata, zobaczenie siebie z innej perspektywy, poznawanie innych - to wszystko oddziałuje na naszą psychikę w dobry sposób. Zajęcia manualne, wykonywanie drobnych prac również odstresowuje, co ściąga z naszych barków więcej niż by się pozornie wydawało. A przykłady, że zajęcia manualne szczególnie w gronie kobiet są pożądane i wpływają budująco możemy szukać min. fakcie działania i funkcjonowania do dzisiaj kół gospodyń wiejskich. Od zawsze kobiety spotykały się aby wspólnie tworzyć, dziergać, gotować, haftować. I funkcjonuje to na całym świecie niezmiennie od wieków.

Ważne jest zadbanie o "swoją głowę" dla naszego funkcjonowania i zachowania zdrowia psychicznego, ważne jest też budowanie się we wspólny gronie, poznawanie nowych pozornie obcych sobie osób. Bo jedno jest pewne, ściśle powiązane od wieków są rozmowy podczas wspólnych działań - kiedy to ręce są zajęte,a umysł pobudza zupełnie inne ośrodki, włącza się inna otwartość na życie, na otaczającą przestrzeń, na grono osób, w którym się znajdujemy - co będzie głównym celem naszego projektu.

 


 


Tablet iPad pro 11

17.03.2022 dotarl do MGOK w Międzylesiu profesjonalny tablet graficzny iPad pro 11 wraz z akcesoriami. Zakupiony w ramach projektu "Babie lato"realizowanego ze środków EFRR oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Glacensis.

 

Tablet będzie głównym narzędziem do stworzenia grafik do kalendarza książkowego oraz plakatów i wszelkich gadżetów realizowanych w ramach projektu.

Zapraszamy również na zajęcia digital painting, podczas których każdy będzie mogł uczyć się rysunku pod okiem koordynatora p. Barbary Pawłowskiej.